Dondurulmuş Unlu Mamüller ile Yeni Ufuklar..

Dondurulmuş unlu mamüller yada "Donuk" unlu mamüller... Her ne kadar Donuk kelimesi sözlük anlamı olarak, mat, parlak olmayan, uyuşuk, durgun gibi anlamlar içerse de sektörde pek çok kimse bu tabiri dondurulmuş anlamında kullanabilmektedir. Siz hangisini tercih ederseniz bilemeyiz ama unlu mamüllerin dondurulması işleminin, tüketiciye ulaşma yolunda devrim niteliğinde bir değişimin önünü açtığını söyleyebiliriz.  

Unlu mamüller taze tüketilmesi sevilen ürün grubudur. Pişirildiğinde, sıcak sıcak tüketmek ayrı bir keyiftir. Dondurulmuş unlu mamüller döneminden önce bayat ve eski ürün sektörün en büyük maliyeti ve kabusuydu. Aslında halen bu iki kavram sektörün en büyük kabusu olmaya devam ediyor ama dondurulmuş unlu mamüller sayesinde, artık istediğiniz miktarda pişirebilme avantajına kavuşmuş oluyorsunuz. Böylelikle tüketim kadar üretim yapmak mümkün hale gelmiş oluyor ve kabusta sona eriyor.

Dondurulmuş unlu mamüllerin bu gerçeği sayesinde sektörün hızla gelişmeye başladığını ve yeni ufukları keşfettiğini söyleyebiliriz. Ama bir yandan da bu işlemin yapılmasında da oldukça dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar olduğunu ifade etmemiz gerekir. 

Unlu mamüllerin besin değerini kaybetmeden uzun süre saklanmanın en sağlıklı yolu dondurularak saklanmalarıdır. Ama bu dondurma işlemi evde yapılabilecek bir şey maalesef henüz değildir. Çünkü saklanacak ürünün hızlı bir şekilde dondurulması en temel noktadır. 

Hızlı donmanın gerçekleşebilmesi için -40 şok odasına ihtiyacınız olacaktır. -40 derecenin altında hızlı donma sağlanamadığı için ürünlerin doku ve yapısında deformasyon olabilmektedir. Böyle dondurulan ürünlerin sadece dış kabuğunun donduğunu, maalesef ürünün iç merkezinin dondurulamadığını unutmamamız gerekir. O nedenle ürünün iç merkezinden başlayan bir bozulmanın yaşanma olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.  Ürünün çekirdek ısısının, donma işlemi hızlı gerçekleşmediğinde asla düşürülemediği bilimsel bir gerçektir. Yani -18 odada şoklama gerçekleşememekte, şoklamanın ancak -40 derece ve üzeri ısılarda olabildiği bilinmektedir. 

Dondurulacak ürünlerinizin mutlaka çekirdek ısının -18'den aşağıya düşürülmesi gerekmektedir ki bu -40 derece şoklama dışında maalesef mümkün olmamaktır. 

Dondurulmuş ürününüzü -18 derecede muhafaza edilebilirsiniz ve istediğiniz zaman pişirerek taptaze tüketebilirsiniz. Çünkü bu ürünler üretiminden hemen sonra şoklanarak muhafaza edildiği için çözündüğünde, yeni üretilmiş hallerine dönecekler ve taptaze pişirilerek tüketilebileceklerdir.

Dondurulma işleminin faydaları en temel faydaları?

1) Her zaman taze tüketilme imkanı verir.
2) Standart ve kalite sistemi içinde üretilmiş ürün elde edilir. 
3) İsraf ve atığı önler ihtiyaç kadar tüketim imkanı verir.
4) Zaman yaratır, üretim süreçleri pişirmeden ibaret olur.
5) Katkı içermez. 


Kısacası dondurulmuş unlu mamüller sağlıktır. Güvenle tüketebilirsiniz.